Храненето на преживните животни не е толкова просто и поставянето на малко сено в хранилките, ще задоволи техните хранителни потребности. Истината е, че храненето включва познаването на наличните фуражи, какво и по колко трябва да се постави и как използваните фуражи, ще повлияят върху здравето и продуктивността на животните.
Храненето на преживните животните, условно можем да го разделим на няколко части:
I.Oснови принципи при отглеждането на преживни животни.
- В зависимост от породата на животните, трябва да се определи колко фураж ще ни е необходим. Породите животни, които се отглеждат има ключово значение при изчисляване на необходимото количество фураж, поради факта че някой породи животни се нуждаят от повече енергия, протеин, минерали и витамини. При въпроса „а пола на животните има ли значение при изчисляване на необходимото количество фураж?“, от отговорът е „не“ защото пола, има много малко въздействие спрямо породата.
- Съобразявайте се със средно дневният прираст при подрастващите животни, което въобще не е за пренебрегване. Средно дневният прираст ни показва нарастването на животните за определен период от време. Ако той е прекалено нисък, то задължително трябва да коригираме храненето на животните.
- В зависимост от сезона, трябва да се съобразяваме с хранителните изисквания на животните. В този случай се взема под внимание, състояние на пасището, колко студено става през нощта и колко горещо през денят. Например, когато температурата е под -20° С енергията в дажбата се увеличава, ако температурата е над 30° С и няма охлаждане на животни, храната се намалява. Ако пасището е изгоряло от слънцето или поради липса на финансови средства основната храна на животните са груби фуражи с ниско съдържание на суров протеин (под 12%), то подхранването със зърнени фуражи е погрешно решение. В този случай животните се подхранват с протеинови фуражи.
- При съставяне на дажба, трябва да се подхожда внимателно относно избора на фураж. В случая той трябва да е с добро качество и да отговаря на хранителните изисквания на животните. Добре е фуражите, които се купуват да са придружени със сертификат за качество, а ако са наше собствено производство, да ги подадем за анализ.
- Правилното хранене през последните месеци на бременността е от значение за бъдещата продуктивност. Често срещано в практиката е дребните преживни животни, да се лишават от фуражи, последните 2 месеца на бременността. През този период имаме не само значително нарастване на плода, но се определя и бъдещата млечна продуктивност.
- Не включвайте в дажбата на животните, отпадъчни продукти с неясен произход! Поради ниската си цена, те са примамливи за фермерите и често ги закупуват, но винаги евтиното излиза скъпо.
II.Станете на ясно със себе си, какви и колко животни желаете да отглеждате.
- Вземете правилно решение за породата и направлението животни, които желаете да отглеждате. Породата и метода на развъждане, който се прилага в стопанството, има съществена роля при съставянето на дажбата.
- При подрастващите животни, пола не оказва влияние в хранителните нужди.
- Често допускана грешка при отглеждането на дребни преживни животни, е неправилната преценка от страна на фермера за броя животни, които ще се отглеждат, което е предпоставка за недостатъчен хранителен фронт, смъртност при новородените и мастит при лактиращите животни. Липсата на хранителен фронт ще доведе до разлики в живото тегло и продуктивността на животните, защото винаги по-силните ще изместват по-слабите. Нека да не забравяме, че във всяко едно стадо си има йерархия и ако не се използва фуражен миксер, който да смесва отделните фуражи, а храната се раздава на ръка винаги в средата на яслите се хранят най-силните животните, докато най-слабите са изтикани от края. Недостатъчната площ в помещенията по време на оагването или окозването е причина много агнета и ярета да умрат от притискане и простуда. Недостатъчната площ в помещението е предпоставка да демотивира работният персонал да обръща по-малко внимание на животните.
III. Не подценявайте теглото на животните.
- При изготвянето на всяка една дажба, първата информация с която трябва да разполагаме това е теглото на животните.
- Оценка телесното състояние (ОТС) е показател, който не е за пренебрегване извършва се чрез палпация а не окомерно!. Благодарение на него определяме нивото на залоеност на животните и разбираме дали същите са в добра кондиция. При животните от млечно направление ако ОТС е високо, то дажбата се намалява, а ако е ниско се налага допълнително подхранване. Така или иначе и в двата случа това води до: спадане в млечността, трудни разгонвания, трудни раждания и висок разход на фураж.
- Средно дневният прираст е от значение за подрастващите и угояваните животни. Този показател, ни показва с колко килограма или грама нарастват животните за определен период от време. Какво е предимството при определянето на средно дневният прираст при животните за угояване: по-ясна представа за нарастването на животните и навременна корекция на дажбата ако прираста е малък; позволява ни да знаем времето за което животните ще достигнат нужните килограми; чрез прираста определяме разхода на фураж за 1 kg прираст, което отново ни позволява да редуцираме дажбата.
IV.Качество на фуражите и хранене
- Периодично извършвайте преценка (по външен вид и миризма) на наличните в стопанството фуражи.
- При балираните груби фуражи мухълът и прахът са неизбежни, ако балите се съхраняват на открито или са балирани по-влажни. Такова сено може да намали консумацията на фураж, до степен че животните да не искат да го приемат. Някой фермери за да не се изхвърля такова сено, често го слагат в миксера и го подават на подрастващите или бременните животни. Това е грешена практика защото ако има наличие на гъбични плесени, ще е предпоставка за здравословни проблеми, като безплодие и аборт.
- Зеленият цвят на сеното, не винаги е показател за добро качество, причина за което може да са ниско плодородие на почвата, неправилно сушене и съхранение, по време на растеж многото валежи в комбинация с високи температури, могат да окажат влияние върху качеството на сеното.
- При смяна на дажбата или добавяне на нови фуражи към нея, винаги подхождайте отговорно и внимателно.
- Хранене на воля, е когато животните имат постоянен достъп до фураж, като на остатъка на следващият ден е 5-10% от заложеното количество на предходният ден.
- Двата фактора консумация на храна и консумация на вода, са взаимно свързани, или колкото повече е консумацията на фураж, толкова е по-висока консумацията на вода и обратно. Винаги поддържайте чисти водопойните корита.
- Механизирайте процесите на хранене. Това ще ви позволи да намалите разхода на фураж, да храните по-прецизно и да сте конкурентни на пазара. Какво се има в предвид? Вземаме за пример дребните преживни животни, където в голям процент от фермите храненето все още е на ръка. С какво би ни помогнал един фуражен миксер? Ще можем да правим прецизни и добре хомогенизирани дажби, ще ни намали разходите, ще ни увеличи продуктивността на животните.
- Използвайте математиката! Сметките ще излязат, тогава когато започне да се прави сметка за всеки един разход, когато започне да се работи по норми с качествени фуражи.